‘Kulturális örökség’ kategória archívum
2014. február 22. szombat
Egy projekt megszületésének története
A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága (Forster Központ jogelődje) 2006-2007 évben készülve az Európai Uniós támogatások felhasználására megalkotta működésének stratégiai alapját képező programját Országbemutató Program néven. A program vezérgondolatai a kultúra alapú társadalomfejlesztés, humánerőforrás fejlesztés és munkahelyteremtés, terület- és ingatlanfejlesztés, környezetvédelem, idegenforgalmi fejlesztés a Gondnokság gondozásába tartozó nemzeti műemlékvagyon felhasználásával.
Tovább »
Kategória: Esterházy, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, Ozorai Pipo, Vár, Várkastély, idegenforgalom, projekt, projektmenedzsment, rendezvények, turizmus, építészet | Nincs hozzászólás
2014. február 6. csütörtök
A Kecskemét közelében található bugaci és monostori földek gazdagon tartalmazzák ősi múltuk jelentős maradványait egészen a szarmatákig, avarokig, honfoglaláskori Árpád-népekig visszamenőleg. Bugac Péter monostora Árpád-kori bazilikája különösen jelentős szerepet játszott korában, bizonyítják a jelenleg is zajló régészeti feltárás folyamatosan előbukkanó elképesztő kvalitású és gazdagságú leletei. A Szent Péternek szentelt monostor hiteles hely, és királyi pénzváltó helyként működött a tatárjárás okozta pusztulásig. Az itt előkerülő leletanyag a közelmúlt magyar régészetének legnagyobb szenzációja, amely teljes mértékben felülírja az Árpád korról, annak fejlettségéről és szinte elképzelhetetlen gazdagságáról vallott korábbi tudásunkat. Bemutatja azt a Szent László halálát követő százötven békeévet, amelyről háborúk, csaták hiányában viszonylag kevés információnk maradt fenn.
Tovább »
Kategória: Bugac, Kulturális örökség, Kurultáj, Műemlék, Népi építészet, idegenforgalom, kisvasút, kiállítás, projekt, projektmenedzsment, rendezvények, restaurálás, turisztikai attrakció, turizmus, építészet | 3 hozzászólás »
2014. január 12. vasárnap
Előszó
Ha ma körbetekintünk a Kárpát medencében azt látjuk, hogy történelmi múltunk tárgyi emlékei igen megfogytakoztak, a végpusztulás jeleit mutatják. Váraink megmaradt néhány fala romosan meredezik, megóvásuk a romkonzerválásra korlátozódik. Valaha pompás templomainkat gaz növi be, kastélyaink legtöbbje, már amelyik megmaradt üresen vagy méltatlan funkcióval sínylődik, nyomát sem mutatja a régi dicsőségnek. Tovább »
Kategória: Kastély, Kulturális örökség, Vár, Várkastély, hódoltság, idegenforgalom, projekt, rekonstrukció, turisztikai attrakció, turizmus, építészet | Nincs hozzászólás
2013. március 28. csütörtök
Ma délben több évszázados szünet után újra zenészek foglalták el a zenekari árkot a marionett színházban. Haydn valamikori zenészeit a Capella Savaria muzsikusai váltották fel. Az izgatott hangolás utáni feszült csendben elemi intenzitással hangzott fel Haydn muzsikája. A marionett színház 230 év némaság után újra megszólalt. A hangja végigzúdult a széksorok között olyan erővel, hogy libabőrösek lettünk tőle. Egy csodálatos hangzású színházteremmel lett gazdagabb Eszterháza. Köszönet érte minden résztvevőnek, tervezőnek, kivitelezőnek, hangtechnikusnak, Rácz Marcinak. Igen! Megcsináltuk!
Kategória: Esterházy, Eszterháza, Fertőd, Fesztivál, Haydn, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, maronett színház, rendezvények, turizmus | Nincs hozzászólás
2013. március 16. szombat
Befejeződött a legendás eszterházai marionettszínház felújítása, ahol Fényes Miklós korában ember méretű bábokkal játszottak. A nagyszerű akusztikájú terem már az idei évadban több mint negyven koncertet fogad be. A külsejében eredeti barokk formáját visszanyert épület belső kialakítása a mai kor igényeinek megfelelően készült el, de architektúrája felidézi legfényesebb korszakát. Haydn zenekarának helyet adó zenekari árok eredeti formájában került felújításra, a grottákban barokk szobrok kapnak helyet, a falakat faragott aranyozott falikarok, az előcsarnokot pompás barokk csillár díszíti. Az elhelyezésre kerülő festmények, kárpitok a valaha volt tündérvilágot idézik úgy hogy tökéletes összhangban vannak az alkalmazott korszerű építészeti eszközökkel. A tervező Molnár Csaba DLA ezért a munkájáért Ybl Miklós díjban részesült.
Kategória: Esterházy, Eszterháza, Fertőd, Fesztivál, Haydn, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, Nincs kategorizálva, idegenforgalom, maronett színház, rendezvények, restaurálás, turizmus, építészet | Egy hozzálszólás »
2012. május 9. szerda
Megkezdődött a majki kamalduli remeteség helyreállításának első üteme. A remeteség a Vértes csodálatos természeti környezetében, egy varázslatos tó mellett fekszik. A legtöbben ennyit látnak benne, egy különleges építésű kuriózumot. Pedig Majk története ennél sokkal megindítóbb.
Tovább »
Kategória: Esterházy, II. Rákóczi Ferenc, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, Nincs kategorizálva, erkölcs, idegenforgalom, kiállítás, restaurálás, turizmus, építészet | Nincs hozzászólás
2012. április 9. hétfő
Az eszterházai Apolló terem közel nyolc évig tartó restaurálása alatt komoly kutató munka folyt a terem eredeti pompás chinoiseri bútorzatának fellelése érdekében, amely a második világháború végén tűnt el nyomtalanul a kastélyból. A bútorzatról gyakorlatilag minden információ rendelkezésre állt Vadászi Erzsébet bútorszakértő, művészettörténész évtizedeken keresztül tartó kutatómunkájának köszönhetően. Pontosan ismert volt, hogy Fényes Miklós melyik külföldi útja alkalmával választotta ki, melyik mintakönyvből az ülőgarnitúrát. Tovább »
Kategória: Esterházy, Eszterháza, Fertőd, Haydn, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, kiállítás, turizmus, építészet | Nincs hozzászólás
2011. június 29. szerda
egy jellegzetes barokk díszletrendszer
A régészeti ásatás során újabb szenzációs leletek kerültek elő Eszterháza marionett színházában. A színpadtér alatti terület, amely a tizenkilencedik századi magtárrá történt átalakítás miatt korábban hozzáférhetetlen volt, most a fafödémek eltávolítása után kutathatóvá vált a régészek számára. A feltöltésben megtalálták a színpadi díszleteket működtető két nagyméretű kötéldob helyét. Előkerültek a gépészetet tartó nagyméretű gerendák is, továbbá a feltöltésből facsigák, amelyekből a kötélzet méretére is következtetni lehet. A leletek, melyeknek értékelése most folyik egyértelmű bizonyítékai annak, hogy a marionettszínház barokk színpadgépészettel rendelkezett. Arra egyenlőre nem derült fény, hogy ez a színpaddíszleteket működtető rendszer a marionettszínházi korszakhoz tartozott, vagy a későbbi operaházzá történő átépítés része, amikor a szemben lévő operaház leégése és az új nagyoperaház fölépítése közötti időben néhány évig a barokk operákat a marionettszínházban adták elő. A barokk színpadtechnika legfényesebb korszaka egybeesik a nagy vitorlás hajókéval, hiszen a bonyolult vitorlázatot-kötélzetet, és a barokk színházak színpadtechnikáját működtető gépészeti rendszert egyaránt a kor kiváló hadmérnökei tervezték.
A feltöltésből előkerült szatírfej
Kategória: Esterházy, Eszterháza, Fertőd, Fesztivál, Haydn, Kastély, Kulturális örökség, Minőségmenedzsment, Műemlék, Nincs kategorizálva, idegenforgalom, kiállítás, maronett színház, restaurálás, turizmus, építészet | Nincs hozzászólás
2011. május 6. péntek
Puttó újrafaragás közben
a szobrok leemelése
Az eszterházai kastély hátsó, kert felőli homlokzatán lévő, az Esterházy család dicsőségét hirdető három barokk szobrot, a nagycímert és a két virágfüzért tartó puttót szobrászművészek az eredetikhez hasonló módon, a ma is a család tulajdonában lévő Margitbányából származó kőből újrafaragják. A majd kétszázötven év alatt az eredeti szobrok az időjárás és a környezetszennyezés miatt olyan mértékig sérültek, hogy fennmaradásuk érdekében védett helyre kell szállítani őket. Restaurálás után a látogatók megtekinthetik ezeket a barokk csodákat, amiknek külön érdekessége lesz közelről tanulmányozni, hogy a kompozíciókat hogyan torzították a szobrászok a távoli élvezhetőség és aránytartás érdekében.
Kategória: Esterházy, Eszterháza, Fertőd, Haydn, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, idegenforgalom, kiállítás, restaurálás, turizmus, építészet | Nincs hozzászólás
2011. március 13. vasárnap
Nemrégen a fraknói levéltárban előkerültek olyan tizenkilencedik századi rajzok, amelyek az eszterházai pálmaház felújítását ábrázolják. A dokumentáció a Cziráky időkhöz köthető, amikor Eszterházát Miklós herceg és gyönyörű felesége Cziráky Margit a századfordulón felszabadíttatta a zárgondnokság alól, és állandó lakhelyül választva azt, mind a kastélyegyüttesen, mind a parkon jelentős felújítási munkákat végeztek. A rajzok érdekessége, hogy már az újkori műszaki ábrázolási szabályok szerint készültek, a lapok tetején van észak, az alján dél. Ami az építésznek először feltűnik a rajzok vizsgálata közben, hogy a pálmaházat a kastély nyugati oldalán ábrázolja, és nem a keletin, ahogy az a barokk kori ábrázolás feliratozza. Azt nem tudjuk, hogy a barokk kori vezérterv teljességgel elkészült-e, de a művészettörténészek azóta is evidenciának veszik a vezérterv feliratait.
Tovább »
Kategória: Esterházy, Eszterháza, Fertőd, Kastély, Kulturális örökség, Műemlék, idegenforgalom, kiállítás, restaurálás, építészet | Egy hozzálszólás »