‘Fesztivál’ kategória archívum

Amikor egy dolog a helyén van

2013. augusztus 30. péntek

2013 augusztus 22-e Eszterháza marionettszínház. Az Ensemble Hartig Helena Kazárová rendezésében Haydnt és Gluck-ot adott elő. Mintha a színház falai fölismerték volna a barokk zenét, régi barátként üdvözölték és nagy szeretettel adták át nekünk. Minden térnek megvan a maga  hangja és az a hangtömeg ami a leginkább sajátja, amitől a leginkább képes megmutatni a nagyszerűségét. Hát ez a hangverseny olyan volt. Haydn zenekari árkában ülő Cesky krumlovi zenészek kiválóan játszottak, de nem ez volt a legfőbb értéke ennek a koncertnek, hanem a harmónia, az összhang ,a báj, ami a barokk balettet bemutató táncosok mozdulataiból, az énekesek hangjából, barokk gesztusaiból áradt. Ez az opera éneklés és balett utolsó korszaka, amikor még nem feszül az ín, nem gyötrődnek az izmok és a csontok, a hangszálakat nem kényszerítik ember felettire. Az emberi test mozdulatainak és hangjának természetes sajátja jelent meg a produkcióban igen nagy mesterségbeli tudással, hozzáillő zenekari kísérettel és a színház örült neki.

230 évi csend után megszólalt Eszterháza marionett színháza

2013. március 28. csütörtök

Ma délben több évszázados szünet után újra zenészek foglalták el a zenekari árkot a marionett színházban. Haydn valamikori zenészeit a Capella Savaria muzsikusai váltották fel. Az izgatott hangolás utáni feszült csendben elemi intenzitással hangzott fel Haydn muzsikája. A marionett színház 230 év némaság után újra megszólalt. A hangja végigzúdult a széksorok között olyan erővel, hogy libabőrösek lettünk tőle. Egy csodálatos hangzású színházteremmel lett gazdagabb Eszterháza. Köszönet érte minden résztvevőnek, tervezőnek, kivitelezőnek, hangtechnikusnak, Rácz Marcinak. Igen! Megcsináltuk!

Átadás előtt Eszterháza marionettszínháza

2013. március 16. szombat

Befejeződött a legendás eszterházai marionettszínház felújítása, ahol Fényes Miklós korában ember méretű bábokkal játszottak. A nagyszerű akusztikájú terem már az idei évadban több mint negyven koncertet fogad be. A külsejében eredeti barokk formáját visszanyert épület belső kialakítása a mai kor igényeinek megfelelően készült el, de architektúrája felidézi legfényesebb korszakát. Haydn zenekarának helyet adó zenekari árok eredeti formájában került felújításra, a grottákban barokk szobrok kapnak helyet, a falakat faragott aranyozott falikarok, az előcsarnokot pompás barokk csillár díszíti. Az elhelyezésre kerülő festmények, kárpitok a valaha volt tündérvilágot idézik úgy hogy tökéletes összhangban vannak az alkalmazott korszerű építészeti eszközökkel. A tervező Molnár Csaba DLA ezért a munkájáért Ybl Miklós díjban részesült. marionett-belso

A marionettszínház új szenzációja

2011. június 29. szerda

egy jellegzetes barokk díszletrendszer

egy jellegzetes barokk díszletrendszer

A régészeti ásatás során újabb szenzációs leletek kerültek elő Eszterháza  marionett színházában. A színpadtér alatti terület, amely a tizenkilencedik századi magtárrá történt átalakítás miatt korábban hozzáférhetetlen volt, most a fafödémek eltávolítása után kutathatóvá vált a régészek számára. A feltöltésben megtalálták a színpadi díszleteket működtető két nagyméretű kötéldob helyét. Előkerültek a gépészetet tartó nagyméretű gerendák is, továbbá a feltöltésből facsigák, amelyekből a kötélzet méretére is következtetni lehet.  A leletek, melyeknek értékelése most folyik egyértelmű bizonyítékai annak, hogy a marionettszínház barokk színpadgépészettel rendelkezett. Arra egyenlőre nem derült fény, hogy ez a színpaddíszleteket működtető rendszer  a marionettszínházi korszakhoz tartozott, vagy a későbbi operaházzá történő átépítés része, amikor a szemben lévő operaház leégése és az új nagyoperaház fölépítése közötti időben néhány évig a barokk operákat  a marionettszínházban adták elő. A barokk színpadtechnika legfényesebb korszaka egybeesik a nagy vitorlás hajókéval, hiszen a bonyolult vitorlázatot-kötélzetet, és  a barokk színházak színpadtechnikáját működtető gépészeti rendszert egyaránt a kor kiváló hadmérnökei tervezték.

A feltöltésből előkerült szatírfej

A feltöltésből előkerült szatírfej

Megújul Eszterháza régi-új attrakciója a Marionett színház

2011. március 12. szombat

Elkészültek a Marionett színház szerkezeti munkái. A másfél évszázadon át magtárként funkcionáló, és ennek megfelelően durván átalakított épület mára visszakapta szépséges barokk arányait. A párkányokat az eredeti szintre visszabontották, újjáépítették a barokk fedélszéket, a nyílásokat ahol kellett újraboltozták. A magtárszerkezet kibontásával hozzáférhető lett a régészek számára a belső tér, amelyben a majd egy méteres feltöltés rejti a színház valamikori díszítéseinek jelentős részét, a festett sásokat utánzó stukkókat, a vizes grották kagylóit, csigáit, a csillárok darabjait. A belső térben már korábban feltárták a zenekari árkot, ahol Haydn mester, a szimfónia és vonósnégyes megteremtője vezényelte világhírű zenekarát. A végső helyreállítás a projekt második ütemében valósul meg, és 2012 nyarára készül el, hogy mint valamikor, újra ámulatba ejtse a világot.

eszterhaza-001

A Pécs Kulturális Főváros egyik látványossága a Jakováli Haszan-Dzsámi

2010. január 18. hétfő

dzsami0111
Különleges jelentősége van a hazánkban lévő török emlékeknek. Kevesen tudják, hogy Európában Magyarország az egyetlen hely, ahol ezek az építmények megtalálhatóak, és így az iszlám kultúra saját építészeti alkotásaiban in situ megtekinthető.

“…..és a csatamezőn ott maradt a nemesség színe virága….” írta megrázó jelentésében Antonio Burgio pápai nuncius 1526-ban, a mohácsi csatavesztésről, a mely fordulópontot jelentett Magyarország történelmében. Sorsdöntő csata volt, mind katonai, mind politikai értelemben. A Budát elfoglaló török seregek ekkor még elhagyták Magyarországot, ám 1541-ben, ?az ország szíve?, Buda, 145 hosszú évre török kézre került, s az évtől kezdődően, 1566-ig, hullámokban követték egymást a magyarországi török hadjáratok, melynek következményeként az ország egy része török hódoltsági területté vált. Buda eleste után két évvel, 1543-ban, a törökök elfoglalták Pécset is, amely csak Buda visszafoglalásának évében, 1686-ban szabadult fel a török uralom alól.  2010 tavaszától lenyűgöző kiállítás várja a dzsámiba látogatókat “Allah útján” címmel.  A vendégek a különlegesen kialakított kiállítási térben megismerkedhetnek az iszlám öt pillérével.

a kiállítási tér

a kiállítási tér

Reneszánsz hétvégék Ozorán Pipo várkastélyában, N46.7385383,E18.3863081

2008. február 27. szerda

RENESZÁNSZ ÉV 2008.

RENESZÁNSZ HÉTVÉGÉK OZORÁN, OZORAI PIPO VÁRKASTÉLYÁBAN

JÚNIUS 28. NYITÓ ÜNNEPSÉG
A RENESZÁNSZ ÉV OZORÁN

10 óra Kapunyitás, Szegedi zászlóforgatók bemutatója
13 óra - A rendezvénysorozat megnyitója
- A királyi borok bemutatója
(Zsigmond király bora, Mátyás király bora,
Beatrix királyné bora)
(Kampós Grácia kertészmérnök)
15 órától, 16 óráig:
- Az Anjou ?kori lovagság kérdései
Dr. Veszprémy László történész)
- A ?világbíró? szerelem hatalma
(Dr. Czibula Katalin irodalomtörténész)
17 óra Mátyás és Beatrix esküvője
(Corvina Consort Ének és Hangszeregyüttes)

Tovább »

Fertőd-Eszterháza, Esterházy kastély komolyzenei koncertjei 2007

2006. augusztus 15. kedd

Fertőd-Eszterháza, Esterházy kastély komolyzenei koncertjei 2007. N47.6211262. E16.8691726.

2006. augusztus 15. kedd

A 2007-es évben is szeretettel várja a Műemlékek Állami Gondnoksága Eszterházán a komolyzene kedvelőit. Tekintse meg programjainkat.

Magyar Művészetért díjjal tüntették ki az Eszterházán folyó művészetpártoló tevékenységet

2006. augusztus 15. kedd

“Azért adjuk át most tisztelettel a Bartók Béla emlékére készült herendi szobrot, mert szeretnénk emlékeztetni arra, hogyan emelte Bartók a világ színe elé a magyar népzene kincseit, és hogyan tette naggyá a magyar zenét a XX. században az egész világon. S most azok előtt tisztelgünk, akik méltó hordozói Bartók szellemi örökségének”. “Őszinte, szívből jövő megbecsüléssel a magyar művészetek alkotói, rajongói és támogatói iránt” írja a méltatásban a Magyar Művészetért Díj kuratóriuma.
A legnagyobb hazai szakmai művészeti díjat vehette át július 29-én Eszterháza, és rajta keresztül a Műemlékek Állami Gondnoksága Eszterháza felvirágoztatásáért dolgozó csapata. A magas rangú szakmai díj, amellyel a magyar művészet nagyjait és híres mecénásait tüntetik ki megerősíti, hogy az ott folyó revitalizációs munkát, a MÁG művészeti mecenaturáját a civil társadalom, és a művészeti világ méltóképpen elismeri.

A 2006. évi rendkívüli sikert arató zenei programot a tehetséges fiatal karmester-zeneigazgató Rácz Márton szervezte.